fallback

Житото, другият петрол на Ислямска държава

Джихадистите прехвърлиха много жито от Ирак в Сирия, за да го преработят на брашно и да го препродават

20:15 | 03.08.15 г. 8
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Източник на доходи и средство за засилване на господството над населението: контролът над житото е основен в стратегията на групата "Ислямска държава" (ИД, на арабски "Даеш"), която се настани в големите зърнопроизводителни региони на Сирия и Ирак, пише Еманюел Мишел от Франс прес, цитиран от БТА.

Териториалното присъствие на "Ислямска държава" съвпада с житниците на региона - в Северен Ирак и в Североизточна Сирия, подчертава Себастиен Аби, изследовател в Института по международни и стратегически отношения и автор на "Геополитиката на житото" (издадена от Арман Колен, б. ред.).

При светкавичната офанзива в Северен Ирак през юни 2014 г., бойците на "Даеш" поеха контрола над зърнените силози на провинциите Ниневия и Салах ад Дин, в които е концентрирана над една трета от производството на жито и 40 на сто от производството на ечемик на страната. 

По този начин "Ислямска държава" завзе над 1 млн. тона жито, или една пета от годишното потребление на Ирак, изчислява Жан-Шарл Бризар, специалист по финансирането на тероризма.

В Сирия джихадистите сложиха ръка на над 30 на сто от производството на жито в провинциите Ракка и Дейр аз Зур, които контролират, изчислява той. И освен това сложиха ръка и на три четвърти от производството на памук. Сирия беше голям износител на памук преди войната.

Както в целия Близък изток и Северна Африка, хлябът е в основата на прехраната в Ирак и Сирия, на които се налага да внасят жито в допълнение към националното си производство.

Джихадистите се възползват от това: от една страна "те прехвърлиха много жито от Ирак в Сирия, за да го преработят на брашно и да го препродават". От друга страна, също като петрола, те започнаха да продават житото извън зоната си на влияние, и конкретно отвъд турската граница, отбелязва Бризар.

Това може да донесе, според експерта, печалби от около 200 млн. долара годишно, въпреки че количествата са незначителни в сравнение със световната търговия с пшеница.

Житото позволява да се гарантира и доброто отношение на населението. "Колко хлебарници бяха завзети от началото на военния пробив в някои градове?", пита Себастиен Аби. "Ислямска държава" започна да раздава безплатен или много евтин хляб в зоните под свой контрол.

Но в бъдеще войната "поставя истинска заплаха за хранителната сигурност на региона", предупреждава Аби, според когото "вече има спад в производството, макар че не могат да бъдат цитирани никакви числа", както в Сирия, така и в Ирак.

Боевете унищожават посевите, вредят на почвите и отделят от полето работната ръка, необходима за земеделската работа, припомня изследователят. Ударите на коалицията, макар и да избягват нарочно житните полета, унищожават средствата за складиране и транспорт, добавя Бризар.

Близо 10 милиона сирийци са изложени на риск от глад, което е почти половината население, обяви неотдавна ООН.

"(Сирийският) земеделски сектор е унищожен от конфликта. Необходима е спешна помощ от международните дарители, за да могат земеделците да се справят със следващата сеитба, която ще започне през октомври", обясни представител на ФАО, Организацията по прехрана и земеделие на ООН.

Следователно проблемите на земеделието могат "да се обърнат срещу "Ислямска държава" в средносрочен план. Какво ще направят, ако реколтите се влошат още повече?", пита Себастиен Аби.

"Ислямска държава" може да е "автономна" по отношение на житото в този момент, но "контролът й върху природните ресурси няма да е достатъчен, за да се гарантира жизнеспособността й", предвижда Бризар.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:15 | 10.09.22 г.
fallback